Uważna Szkoła
Nasza szkoła dołączyła do projektu UWAŻNA SZKOŁA, stworzonego przez Polski Instytut Mindfulness, w ramach którego realizujemy program CZAS NA UWAŻNOŚĆ.
PROGRAM CZAS NA UWAŻNOŚĆ jest autorskim programem rozwijania uważności jako kompetencji osobistej uczniów w wieku 13-15 lat realizowanym w szkole przez nauczycieli w trakcie 12 godzin wychowawczych. Jest zainspirowany kursem redukcji stresu MBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction) i został dostosowany do potrzeb i możliwości rozwojowych danej grupy wiekowej. Tematyka programu i ćwiczenia odpowiadają współczesnym wyzwaniom, z którymi mierzą się nastolatkowie w procesie dorastania. Uczestnicy rozwijają kompetencje związane z zarządzaniem uwagą i emocjami w celu wzmocnienia funkcji poznawczych oraz lepszego radzenia sobie w trudnych sytuacjach i relacjach społecznych. Proces redukcji stresu i rozwijania uważności trwa minimum 3 miesiące i zakłada samodzielne ćwiczenia uczniów między spotkaniami.
Realizatorem programu jest Pani Magdalena Wajda, która ukończyła kurs MBTT( Mindfulnes-Based Teacher Training).
O AUTORKACH MBTT I PROJEKTU UWAŻNA SZKOŁA
Małgorzata Jakubczak- Pedagożka, specjalistka w zakresie doskonalenia umiejętności psychospołecznych osób dorosłych, z doświadczeniem w systemie doskonalenia nauczycieli. Pracując jako specjalistka w Centrum Metodycznym Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej (Ministerialny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli) w latach 2005-2009, wdrażała autorski program Porozumienie w szkole implementujący zasady NVC (porozumienie bez przemocy) do rzeczywistości szkolnej. Nauczycielka mindfulness, certyfikowana w 2009 r. Obecnie mentorka i wykładowczyni w The Institute for Mindfulness-Based Approaches (IMA). Założycielka i wieloletnia Prezeska Zarządu Polskiego Instytutu Mindfulness. Współautorka kursu redukcji stresu szkolnego dla nauczycieli MBTT (Mindfulness-Based Teacher Training) i ogólnopolskiego projektu UWAŻNA SZKOŁA – wdrażania uważności w polskiej edukacji.
Bogna Gąsiorowska- W latach 2019-2023 zasiadała w Radzie, Zarządzie i pełniła funkcję Prezeski Zarządu Polskiego Instytutu Mindfulness, certyfikowana nauczycielka kursów MBSR (MindfulnessBased Stress Reduction) i MBCL (Mindfulness-Based Compassionate Living), mentorka, absolwentka Psychologii Pozytywnej UW, certyfikowana trenerka biznesu, Familylab i FRIS® (style myślenia i działania), prelegentka, współautorka artykułu naukowego Transforming 21st-century Leader Competencies by Developing Mindfulness. Współautorka kursu redukcji stresu szkolnego dla nauczycieli MBTT (Mindfulness-Based Teacher Training) i ogólnopolskiego projektu UWAŻNA SZKOŁA – wdrażania uważności w polskiej edukacji.
Katarzyna Kula-Chacińska Psycholog- coach, specjalista wczesnej interwencji i wspomagania rozwoju, dyplomowany terapeuta integracji sensorycznej. Ukończyła podyplomowe przygotowanie pedagogiczne, pedagogikę specjalną oraz rehabilitację dzieci i niemowląt. Posiada ukończone liczne kursy doskonalące metody pracy z dzieckiem i rodzicami, m.in. Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (certyfikat II stopnia), metody Kids skills, Treningu Zastępowania Agresji ART. Od ponad 15 lat współpracuje z licznymi placówkami oświatowymi i terapeutycznymi. Pracuje z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym a także z młodzieżą licealną oraz z rodzinami. Prowadzi indywidualną terapię i wsparcie dla osób z rozpoznanymi niepełnosprawnościami, z trudnościami szkolnymi, deficytami uwagi, problemami emocjonalnymi i w funkcjonowaniu społecznym; oraz zajęcia grupowe, takie jak trening umiejętności społecznych i lekcje uważności dla dzieci. Jest nauczycielem MBSR (Mindfulness-Based Stress) szkolącym się pod patronatem The Institute for MindfulnessBased Approaches (Niemcy) oraz Polskiego Instytutu Mindfulness. Prywatnie mama i miłośniczka sportów wszelakich
Mindfulness - trenuj uważność swoją i uczniów - LIBRUS Szkoła
https://www.ted.com/talks/rita_pierson_every_kid_needs_a_champion?language=pl
https://www.ted.com/talks/andy_puddicombe_all_it_takes_is_10_mindful_minutes?language=pl
https://www.mindfulschools.org/about-mindfulness/research-on-mindfulness/